Dnešní doba přináší v lidech stále větší potřebu komfortu. To se netýká pouze aut, sedacích souprav či různých kuchyňských pomocníků, kteří zvládnou zkrátit čas přípravy pokrmu i na polovinu. Tato potřeba se odráží také v doplňcích bydlení v oblasti stínění, kdy se oproti dobám minulým požadují stále více zastiňovací techniky venkovní namísto těch vnitřních. A to i přes jejich markantně vyšší cenu. Proč tomu tedy tak je? Zde je několik důvodů:
1. Účinnost
Při zabraňování vstupu slunečního světla je účinnost obou druhů stínění stejná – úspěšně zvládnou odvést sluneční záření a zabránit tak jeho proniknutí dovnitř. Velkým rozdílem ale je to, že vnitřní zařízení před teplem, které se slunečními paprsky přichází, vůbec neochrání a dojde tak k oteplení v interiéru. Oproti tomu předokenní typy zachytí i velkou část tepelného záření, která je na rozdíl od vnitřního odvětrávána větrem, takže téměř žádné teplo nepronikne do interiéru.
2. Estetičnost
Venkovní stínění může působit jako součást celkového krásného vzhledu budovy. Pokud je vhodně a harmonicky použito, může doplnit či oživit každý architektonický styl. Na výběr je hned několik druhů stínící techniky, takže kam se nehodí technický styl žaluzií, zvolí se vzdušná látka, která svou bohatou škálou materiálů a barev doladí celkový vzhled k dokonalosti.
3. Úspora
Kromě základní funkce se dá zařízení používat také v zimě, kdy dokáže zabránik úniku až 20 % tepla, čímž se dá dosáhnout úspor za vytápění.
4. Komfort
Zařízení bývá často ovládáno dálkovým ovládáním, vypínačem či dokonce mobilním telefonem. Lze také nastavit automatické sluneční a větrné ovládání, které řídí zatahování a vytahování podle aktuálního počasí. Oproti tomu vnitřní typy se ovládají pouze manuálně pomocí řetízku.
Kromě těchto výhod je ale nutné zmínit také nevýhody venkovních zařízení. Tou největší je jejich cena, která může mnohdy přesahovat i cenu samotného okna. Cena je ovlivněna jednak technologickými možnostmi zařízení a jednak také tím, že materiál musí být pevnější a kvalitnější, aby zvládal dlouhodobě odolávat povětrnostním vlivům. Další nevýhodou je pak složitější instalace.