Pamatujete si ještě na období velikonoc, kdy jsme pravidelně rok co rok nechávali na kuse vatičky vyklíčit obilí, které jsme si pak s oblibou odnášeli domů jako největší poklad? On to možná skutečně poklad byl, i když jsme to tenkrát tak úplně nevěděli. S naklíčenými potravinami se v posledních letech roztrhl pytel, už i v obchodech můžete najít pečlivě zabalené klíčky mungo Nakliceno, čočky, řeřichy nebo ředkviček. Z kuchyní věhlasných šéfkuchařů se pomalu tahle pochutina začala objevovat i na našich stolech a my jimi můžeme hrdě ozdobit jarní polévku nebo čerstvý salát. Zkuste zapojit klíčky do svého jídelníčku i vy!
- Přísun energie, vitamínů a minerálů
Stále mnoho lidí považuje naklíčené potraviny za pokrm vhodný tak akorát pro příznivce vegetariánské nebo veganské stravy. Jenže věřte, že klíčky jsou přesně to pravé, co zesláblé tělo po zimě dobije energií a dodá pořádnou dávku vitamínů. Ještě než budeme moci něco sklidit na zahrádce, můžeme do těla dostat něco čerstvého a zdravého, co na náš talíř nepřicestovalo z druhé strany zeměkoule. Ovšem abychom si mohli pochutnat na tomto malém zeleném zázraku, je potřeba trochu vlastního přičinění.
- Zásobárna zdraví
Semínko v sobě obsahuje velké množství energie na to, aby dalo život úplně nové rostlince, a my tuhle jeho sílu můžeme využít a získat z něj potřebný přísun živin, vitamínů a minerálů, které jsou pro naše tělo neuvěřitelně prospěšné. Proč ale nechat semínka několik dní klíčit, když je můžeme zkonzumovat ještě nenaklíčená. Odpověď je vlastně velmi jednoduchá. Naklíčená semínka mají několikanásobně větší počet živin a vitamínů, v některých případech je to až 100x víc. Naklíčená semínka a luštěniny jsou také skvělou zásobárnou antioxidantů, které jsou prospěšné pro naše zažívání nebo imunitní systém. Zkrátka klíčky jsou nabité zdravím.