Údržba – připadá vám, že údržba dřevěného plotu rozhodně není vůči jiným řešením nějakou výhodou? Domníváte se, že budete kolem oplocení pobíhat každé léto se štětcem a smirkovým papírem, jak to můžete vídat v některých starých českých filmech, např. ve snímku „Páni kluci“? Pak na to rychle zapomeňte. Dřevěné ploty, dobře ošetřené proti dřevokaznému hmyzu, plísním a houbám, napuštěné vhodnou lazurou, rozhodně nevyžadují tolik pozornosti, jak se zdá. Jistě, že je vhodné zbavovat plaňky prachu a občas je nepenetrovat ochranným nátěrem, ale stačí to provést jednou za čas, řekněme za pět až sedm let. Práce je navíc snadná, stačí jen jemně povrch dřeva zdrsnit, oprášit a poté ihned natírat vodou ředitelnými laky. Žádné ředidlo, minimální zápach barvy a minimální dopad na ekologii.
Vzhled – když se pokusíte konkurovat dřevěnému plotu jinými výrobky, pravděpodobně se vám to nepodaří. Cokoli plastového vypadá uměle a nepřirozeně (mnohem lépe je na tom pletivo) a zídka zas celý prostor zakryje tak, že budete postrádat výhled. Jistě, že zdivo nebo plot z betonových prefabrikátů můžete využít tam, kde je žádoucí výhled naopak zakrýt, např. v sousedství dálnice, průmyslové zóny nebo nějakých nevzhledných objektů, ale oplocení ze dřeva naopak zvýrazní krásu vašeho pozemku v místech, která jsou na pohled zajímavá.
Dřevěné letokruhy – dřevo je teplé a zútulňuje životní prostor. Zkuste se někdy projít napříč nějakým skanzenem lidové architektury, kde dřevo dominuje, a vybavte si pocit, jaký z toho zaznamenáte. Můžete jej pak porovnat třeba s pocitem, kdy se ocitnete např. v městské betonové džungli mezi domovní zástavbou, v blízkosti zaplněného parkoviště, s minimální okolní zelení. Pohled na dřevo, na dřevěné letokruhy navíc uklidňuje mysl a snižuje deprese a tím pádem přispívá ke zdravému životnímu stylu.