Peru je jedna z nejzajímavějších a nejvíce obdivovaných zemí světa. Jejím specifikem je velmi vysoká nadmořská výška, která není na naší planetě příliš obvyklá pro lidská sídla, přesto tu žije několik milionů obyvatel a spolu s nimi i endemická flóra, která se dokázala přizpůsobit velmi drsnému přírodnímu klimatu. Přežít v takovém prostředí znamená mít k dispozici potřebné zdroje a rostliny, které tu žijí, je obvykle absorbují z půdy a efektivně využívají.
Jednou z nich je i Maca peruánská. Uvnitř semen, listů a hlavně kořenů je obsažena řada významných látek – vitamíny skupiny B, rostlinné flavonoidy, minerály (hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek, křemík a draslík) a kromě esenciálních aminokyselin, vlákniny a složitých sacharidů se pyšní i látkami, které působí velmi podobně jako některé adaptogenní byliny, např. Ženšen nebo Rozchodnice růžová. Není tedy náhodné, že se jí přezdívá „Peruánský ženšen“.
Maca a kotvičník
Do stejné kategorie adaptogenních bylin řadíme i Tribulus terrestris, neboli Kotvičník zemní. Nenápadná jednoletka se žlutobílými květy je rozšířená na všech kontinentech a spolu s Macou se řadí k vyhledávaným rostlinám, které pomáhají při mnoha projevech zejména civilizačních chorob.
Adapptogeny působí na lidský organismus komplexně a nelze je zařadit pouze do specifické kategorie působnosti. Mají pozitivní vliv na hormonální nerovnováhu, užívají se v období menopauzy, přispívají jako afrodiziakum k sexuální aktivitě, ale také likvidují volné radikály, regulují hladinu cholesterolu, normalizují krevní cukr a snižují inzulínové výkyvy. Působí i proti překyselení organismu v důsledku stresu, zvýšené tělesné a psychické námahy a nevhodné stravy.
Vzhledem k vysokému obsahu minerálů se řadí do kategorie tzv. superpotravin. Kotvičník a Maca Energie životajsou dostupné ve specializovaných prodejnách, zpracovávají se do podoby prášku nebo tinktury, ale většinou se s nimi setkáte v potahovaných tabletách, které zamezí vnímání nepříjemné hořké chuti těchto bylinek.