O pšenici se mluví jako o špatném zdroji sacharidů, který je navíc plný lepku. Kritika ze všech stran dala vzniknout různým alternativám, které jsou společností přijímány s větší oblibou. Příkladem je i špalda, tedy pšenice špalda, latinsky pak Triticum spelta. Tato odrůda je oblíbená z mnoha důvodů, avšak obecně se mluví o příznivějším vlivu na lidské zdraví. Jaké konkrétní výhody oproti klasické pšenici můžete u špaldy očekávat?
- Vyšší obsah minerálních látek a bílkovin
- Pozitivní účinky vůči imunitnímu systému
- Lehčeji stravitelná než obyčejná pšenice
- Menší obsah toxinů, díky čemuž se stává méně náchylnou pro vyvolání alergií
Jedná se o zajímavé výhody, avšak jedna z nejhorších vlastností, a to obsah lepku, je zachována. Je tedy na zvážení každého, zdali se rozhodne pro tuto alternativu nebo sáhne po něčem jiném. Tak či tak, chcete-li konzumovat pšenici, protože máte rádi pečivo anebo prostě chuť tohoto obilí, měli byste znát alternativy, které vám umožní žít o něco zdravěji i přes konzumaci obilovin. V globálním měřítku však nejsou obiloviny to, co byste měli konzumovat ve větší míře. Ať už půjde o přítomnost lepku, což se týká tedy zejména pšenice, v menší míře pak ovsa, stále jde o vysoce sacharidovou potravinu, která při kombinaci s nesprávnými tuky může nadělat v těle paseku.
Jak si počínat při konzumaci obilovin?
V první řadě byste měli konzumovat obiloviny jenom občas. Pokud jíte každé jídlo s obsahem nějakého obilí, pak je to špatně. Je přitom zavádějící, jaké výživové hodnoty obilí jaké takové má. Když opomenete vysoký obsah sacharidů či příznivý obsah bílkovin, dostanete se k tomu, že nic jiného u obilovin nenajdete, pokud jde o klasické rozemletá zrna zbavená slupek. V případě špaldy však můžete očekávat i minerální látky, které přitom nejsou v nikterak malém množství. Každá alternativa je však jenom náhradou za to horší, a tak je třeba přistupovat i k této alternativě pšenice.