Dospělí potřebují denně 300-350 mg hořčíku, ten spouští řadu procesů v těle. Jeho nedostatek se projevuje různými varovnými signály, například prostřednictvím nočních křečí v nohou. Poruchy spánku, únava, syndrom dráždivého tračníku, migréna a bolesti hlavy mohou být také způsobeny nedostatkem tohoto prvku.
Naše tělo potřebuje hořčík pro optimální spalování sacharidů a tuků. Proto je jeho určitý nedostatek příčinou přílišného tloustnutí nebo neschopnosti zhubnout.
Nedostatek magnesia může dokonce podporovat rozvoj diabetu II. stupně a může vést k horší hladině cukru a následnému poškození srdce a cév, a to i v případě přítomnosti cukrovky. Nedostatek může také v mnoha případech zabránit hojení.
Které potraviny mají hodně hořčíku?
Mnoho konvenčních potravin obsahuje hořčík. Jako jednoduché pravidlo si zapamatujte, že celá zrna, ořechy a semena jsou bohaté na tento prvek.
● Ořechy, jako jsou lískové ořechy a kešu
● Semena jako slunečnice a také kukuřice
● Obiloviny, jako je proso, oves, poživatelné otruby
● Luštěniny: hrách, čočka, fazole a zejména sója
Také v kakau je teoreticky dostatek magnesia. V čokoládě však v tom množství tuku a cukru mnoho hořčíku není a nelze proto čokoládu označit za vhodného dodavatele tohoto prvku.
Projevuje se nedostatek hořčíku průjmem?
Mnoho poruch zažívacího traktu, jako je zácpa, může být způsobeno nedostatkem hořčíku. Příčinou může být samozřejmě i nezdravá strava a příliš málo cvičení.
Protože magnesium ovlivňuje trávení a mnoho dalších metabolických procesů, měl by ho každý člověk dostatečně absorbovat. Ale dávejte si pozor, předávkování doplňků na bázi hořčíku rychle vede k průjmům, kterých je třeba se vyvarovat.
Ale to je také naopak. Podrážděná střeva s nejasnými a měnícími se příznaky, jako je průjem, zácpa a křeče, může naznačovat jeho nedostatek. Každý, kdo trpí těmito příznaky po delší časové období, by se měl poradit se svým lékařem.
Ohrožuje nedostatek hořčíku srdce?
Naše srdce je nejdůležitější sval v těle a svaly jej potřebují. Takže nedostatek hořčíkového prvku nejen poškozuje svaly, ale i srdce. Srdeční arytmie jsou jen jedním příkladem z mnoha negativních účinků nedostatku látky na srdce.