V posledním desetiletí se hledání artefaktů pomocí detektoru kovů stalo koníčkem mnoha lidí. K popularitě napomohla především internetová propagace, hledačské weby a stále se vylepšující technologické zpracování těchto přístrojů. Za zmínku stojí i rostoucí zájem o spolupráci mezi archeology a hobby hledači. I když je v mnoha zemích evropské unie amatérské hledání kovů zakázané, u nás se stále toleruje. Existují pouze různá omezení, kde hledat smíte a kde ne. Vyhněte se archeologickým lokalitám a chráněným soukromým pozemkům. Samozřejmě že každé území má svého majitele, ale pokud se budete chovat slušně, dbát na pečlivé zahrabání vykopaných dírek, nemusíte se ve většině případech obávat sporů.
Co můžete nalézt? Budete překvapeni!
Věřili byste, kdyby vám váš kamarád u večerního piva vyprávěl, že během dvou hodinové procházky na zoraném poli našel deset mincí staré dvě stě až čtyři sta let? Není to neobvyklé a pokud máte štěstí a dobře zvolenou lokalitu, mincí si můžete přinést i celou hrst. Často si můžete přečíst články v tisku, že amatérští hledači kovů našli i stříbrný poklad. Mějte však stále na paměti, že všechny nalezené artefakty do roku 1945 patří mezi archeologické, jsou majetkem státu a měli by být odevzdány. Ale ne každé psané pravidlo platí a nikdo vás za ponechání několika kusů krejcarů trestně stíhat nebude. Pokud však najdete například sekeru z doby bronzové, rozhodně o tom upozorněte archeology a nález odevzdejte do nejbližšího muzea.
Našel jsem zlatý poklad
Když se sen každého hledače stane realitou, přichází otázka, zda objev nahlásit, nebo ne. I když stát není při odevzdání moc velkorysý, odměny se vám dostane. Při nalezení velkého množství cenných mincí (většinou stříbrných a zlatých) vám bude vyplacena deseti procentní odměna z celkové hodnoty kovu. Což může být pro někoho výsměch, ale opět se motáme ve špatně definovaném památkovém zákonu, který ve finální verzi umožní i individuální domluvu. I přesto, když najdete dvě kila zlatých mincí, tak při hodnotě pět set korun za gram (cena se stále mění) vám bude sto tisíc korun z hodnoty nálezu náležitě patřit.
Buďte opatrní
I tento koníček nese svá nebezpečí a rizika. V zemi se stále nachází velké množství nevybuchlé munice například z druhé světové války a můžete se tak ocitnout tváří v tvář opravdu nepříjemnému a adrenalinovému zážitku. Pokud se s municí setkáte, nikdy na ní nesahejte! Vzdalte se do bezpečné vzdálenosti a zavolejte Polici České republiky.