Plastové palety získávají čím dál větší oblibu a my bychom si mohli připomenout, proč tomu tak je.
Paletu vyrobenou z masivního dřeva zná zřejmě každý z vás. Zhotovuje se nejčastěji z měkkého, levného řeziva, zejména ze smrku a borovice, i když se samozřejmě můžete setkat s paletami z exotických dřevin, ale v naší zemi je toto spíše výjimečné. Běžná dřevěná paleta unese náklad o celkové hmotnosti do dvou tun, což je poměrně úctyhodný výkon na to, že jde o výrobek ze dřeva.
Ale máme tu i některá úskalí, s nimiž výrobci palet počítají, a také jim nepřipisují velmi dlouhou životnost. Paleta ze dřeva vydrží v oběhu třeba mnoho let, ovšem velmi záleží na tom, jak je vystavována povětrnostním vlivům a časté zátěži. Dřevo totiž přirozeně stárne a časem se rozpadá, velmi neblahý vliv na něj má vyšší vlhkost vzduchu, voda (sníh, led a námraza) a do jisté míry i nešetrné zacházení.
Možná právě proto se někteří lidé snažili vyvinout plastové palety, které ty dřevěné nejen, že zastoupí, ale i předčí. Jak se jim to podařilo, můžete posoudit sami:
Plast není křehký – plastická hmota je velmi pevná a odolná nést náklad při přepravě na dlouhé vzdálenosti. Jde o speciální tvrzený polymer, který nemůžete srovnávat např. s plastovými hračkami nebo igelitovými sáčky.
Nosnost až 5 tun – pro někoho možná překvapivá hodnota nosnosti, ve srovnání s dřevem více než dvojnásobek, což pouze prokazuje kvalitu materiálu, z něhož jsou palety zhotovené.
Žádná koroze, plísně, hniloba, houby a další mikroorganismy – neošetřené dřevo napadá řada drobných organismů, což v praxi může znamenat vážné problémy v souvislosti s kontaminací nákladu a snížením životnosti palety.
Čistota – udržet dřevěnou paletu v čistotě je v podstatě nemožné. Hrubě opracovaný povrch lze jen stěží umýt, zůstávají na něm skvrny od prachu, oleje, zbytků potravin a dalších kontaminantů z přepravovaného zboží. Naopak plastovou paletu poměrně snadno vyčistíte běžnými čisticími prostředky.