Nejčastěji si na med vzpomeneme při nachlazení, kdy si ho přidáváme do čaje, nebo o Vánocích před pečením perníčků. Záleží-li nám však na zdraví, měli bychom si ho pravidelně dopřávat po celý rok. Už naši předkové objevili blahodárné účinky tohoto přírodního pokladu.
V čem je med prospěšný pro člověka? Například:
• posiluje imunitu
• zlepšuje trávení
• snižuje krevní tlak
• posiluje srdce
• příznivě působí na ledviny
• zmírňuje deprese, uklidňuje
• obsahuje vitaminy, minerály, antioxidanty
Nejběžnější druhy medu, které jsou k dostání: květový, květový pastový, medovicový (neboli lesní) a smíšený.
Květový med je světlý, pochází převážně z luk a ovocných stromů. Je dobře stravitelný, protože obsahuje převážně jednoduché cukry – glukózu a fruktózu. Z květů se do něj dostanou i pylová zrnka, která mu dodávají vůni a značné množství léčivých látek. Oproti lesnímu medu dříve krystalizuje. Proces krystalizace dokážou včelaři narušit tzv. pastováním. Tuhnoucí med se po určitou dobu míchá a tím se naruší struktura krystalů, která se už neobnoví. Tímto postupem vznikne pastový květový med, který si již napořád uchová krémovou konzistenci. Proces pastování je natolik šetrný, že v medu zůstanou všechny cenné látky.
Medovicový med (neboli lesní) má tmavě hnědou barvu. Obsahuje hodně minerálních látek, stopové prvky a je v něm více fruktózy, než v medu květovém. Medovice je sladká, hustá hmota, kterou produkuje hmyz (např. mšice). Včely ji sbírají z jehličí a listů stromů.
Smíšený med obsahuje květový i medovicový v různém poměru. Ke smíchání dochází už při jeho výrobě, když včely létají na louky i do lesa a nanosí do úlu nektar z obou těchto míst. Smíšený med je nejhodnotnější, protože má v sobě jak léčivé látky z květů, tak stopové prvky i minerály z lesní oblasti.
Nejvíce prospívá našemu zdraví med z míst, kde žijeme. V Česku existuje mnoho včelařů, kteří s láskou opatrují svá včelstva. Nákupem od českých výrobců máme zaručenou prvotřídní kvalitu medu a současně podpoříme jejich záslužnou práci.